SPRAWOZDANIE Z FINAŁU XIV FESTIWALU FRANCUSKIEJ POEZJI, PIOSENKI I TEATRU „PROF-EUROPE 2022”


SPRAWOZDANIE Z FINAŁU  XIV FESTIWALU FRANCUSKIEJ POEZJI, PIOSENKI I TEATRU

„PROF-EUROPE 2022”

Dnia 4 czerwca 2022r, w Białołęckim Ośrodku Kultury, warszawski oddział naszego stowarzyszenia „PROF-EUROPE”, po raz kolejny zorganizował Festiwal Francuskiej Poezji, Piosenki i Teatru „PROF-EUROPE”. W pierwszym etapie uczestnicy wysyłali nagrania swoich prezentacji w poszczególnych kategoriach. Na tej podstawie, jury w składzie: Anna Grzegorowska – prezes honorowy warszawskiego oddziału Stowarzyszenia „PROF-EUROPE”, Małgorzata Chojnacka – członek zarządu oddziału warszawskiego, Katarzyna Sokołowska – artystka, nauczyciel j. francuskiego zaprzyjaźniona ze stowarzyszeniem, oraz Agnieszka Spisacka-Kraciuk – prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia „PROF-EUROPE”, wyłoniło artystów, którzy walczyli o I, II i III miejsce w swojej kategorii, tym razem na scenie Białołęckiego Ośrodka Kultury, przed publicznością.

Poziom, jaki zaprezentowały wszystkie początkujące gwiazdy, oraz zaangażowanie nauczycieli języka francuskiego, którzy podjęli się przygotowania swoich uczniów do tego wydarzenia, podnosi na duchu i utwierdza nas w przekonaniu, że język francuski w Polsce „ma się bardzo dobrze” i cieszy się popularnością wśród młodych ludzi.

 

A oto lista zwycięzców:

PIOSENKA

1 miejsce (ex-aequo)

 • Maja Frynia -12 lat Młodzieżowy Dom Kultury w Aleksandrowie Łódzkim.  Nauczycielka: Janina Serdakowska-Słowik.

 • Barbara Gacek -13 lat Nr 118 im. Przyjaciół Mazowsza. Nauczycielka – Aneta Gacek

 • Teresa Dziomdziora -14 lat Prywatna Szkoła Podstawowa nr 6 Sióstr Niepokalanek

Nauczycielka: Dominika Lulek

2 miejsce

Julia Zawada-17 lat CV LO im. Z.Herberta

Nauczycielka- Renata Sikorska

3 miejsce

Maja Pawłowicz + Anna Wasilewska (9-10 lat) The British Primary School of Wilanów

Nauczycielka: Isabelle Barrère Burg

 

POEZJA

1 miejsce

 • Krystian Papuga – 15 lat Młodzieżowy Dom Kultury w Aleksandrowie Łódzkim

Nauczycielka: Janina Serdakowska-Słowik

2 miejsce

 • Gabriela Michel-Etienne (12 lat) Szkoła Podstawowa nr 12 im. Powstańców Śląskich

Nauczycielka: Ewa Kabsa

3 miejsce

 • Emilia Thebline-15 lat Młodzieżowy Dom Kultury w Aleksandrowie Łódzkim

Nauczycielka: Janina Serdakowska-Słowik

 • Ivo Rogowski -13 lat The British Primary School of Wilanów

Nauczycielka: Isabelle Barrère Burg

 

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

 • Yoonwon Kim (9-10 lat) The British Primary School of Wilanów

Nauczycielka: Isabelle Barrère Burg

NAJLEPSZY AKTOR

 1. Jan Wojciechowski- rola Kardynała Richelieu w sztuce „Les trois mousquetaires” (nauczyciele: Renata Sikorska, Ola Poprawska, Liceum im. Herberta, Białołęka)
 2. Daryna Tkach – rola ducha w sztuce „Exercices de style” (nauczyciel Agnieszka Brzoza-Brzezina, XVI L.O. im Sempołowskiej)
 3. Aleksandra Dragan- Gloria Regina w sztuce „La dernière enquête de l’inspecteur Drive” (nauczyciel Agnieszka Marciniak, Liceum im. Lisa-Kuli)

Co wyróżnia tegoroczny festiwal ?

Dzięki staraniom naszej pani prezes honorowej, Annie Grzegorowskiej oraz członkom zarządu oddziału warszawskiego, Festiwal został wpisany na listę konkursów kuratoryjnych, co oznacza, że uczniowie szkół podstawowych za zajęcie pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca, mogą otrzymać dwa dodatkowe punkty na świadectwie.

Ponadto, całość uświetnił koncert Katarzyny Sokołowskiej https://kasiasokolowska.pl/, która wprowadziła nas w niezwykle nostalgiczną, francuską atmosferę. Natomiast, poczęstunkiem zajęły się panie Ukrainki, uczennice członków Stowarzyszenia PROF-EUROPE, tym razem w roli nauczycieli języka polskiego jako obcego. Panie, chcąc odwdzięczyć się za pomoc, ulepiły mnóstwo pierogów, upiekły drożdżowe bułeczki i z ogromną pokorą i szczerym uśmiechem częstowały nimi wszystkich przybyłych gości.

Kulinarny akcent nie był typowo francuskim poczęstunkiem, ale w tak trudnych czasach za naszą sąsiedzką granicą, nie można było znaleźć lepszego powodu, aby choć kilka pań Ukrainek z dziećmi oderwały się od smutnej rzeczywistości. Nota bene, były zachwycone występami wszystkich uczestników i choć nie rozumiały nic, sama melodia i brzmienie języka im wystarczyło. Kto wie, może zaszczepiliśmy w nich miłość do francuskiego…

Nawiązując do bezinteresownej pomocy, w tym roku mogliśmy się cieszyć ogromnym wsparciem osób i instytucji. W tym miejscu, składamy podziękowania wydawnictwom: Hachette FLE, WSiP, Draco, Klett, PWN, Edukator, Nowela, Księgarni Plac Francuski, za publikacje, książki i wiele atrakcyjnych gadżetów, Centrum VOILA oraz Szkole CHOUETTE za vouchery na kursy języka francuskiego.

 

Do zobaczenia za rok!

Agnieszka Spisacka-Kraciuk

Prezes Sekcji warszawskiej Stowarzyszenia „PROF-EUROPE”