Tegoroczna edycja Festiwalu Francuskiej Poezji, Piosenki i teatru „PROF-EUROPE 2024” miała miejsce w Bielańskim Ośrodku Kultury na ul.Goldoniego 1 w Warszawie. W festiwalu wzięło udział 65 wykonawców poezji, piosenek i sztuk teatralnych oraz chór z liceum francuskiego im. Gościnnego jak również nauczyciele, rodzice i znajomi wykonawców. W sumie na sali teatralnej było ok. 200 osób. Program występów załączamy poniżej. Wykonawcy reprezentowali szkoły podstawowe i licea, pochodzili z całej Polski, chociaż dominowały szkoły warszawskie.
Jury, w składzie: Benjamin Girodeau, Justyna Bacz-Kazior, Jerzy Gajzler, Anna Proń i Katarzyna Ślusarek przyznali następujące nagrody:
W kategorii POEZJA:
1 miejsce- Hanna Zioło za wiersz ” La Laitière et le pot au lait ” Jean de la Fontaine
2 miejsce – Zofia Graj za wiersz „Tout petit, petit.”
3 miejsce -Piotr Zioło za wiersz ” Le Lièvre et la Tortue ” Jean de la Fontaine
W kategorii PIOSENKA:
1 miejsce – Anastazja Żołnierzak za piosenkę „La chanson des vieux amants”
2 miejsce – Natalia Romanowska za piosenkę “Dans mon Paris”
3 miejsce – Antonina Biele za piosenkę “Mon amour”
oraz Emilia Sołtysiak za piosenkę “Pardonne-moi ce caprice d’enfance”
Jury wyróżniło również duet: Barbara Rewska i Kamila Kozińska za wykonanie piosenki „On ira”
-Adama Urbańskiego za wykonanie piosenki „Le temps des cathédrales”
i Katarzynę Tadeusz za piosenkę „Voilà”.
W kategorii TEATR
1 miejsce zdobył zespół z Aleksandrowa Łódzkiego pod kierownictwem pani Inki (Janiny) Serdakowskiej-Słowik za sztukę „Królewna Śmieszka”
2 miejsce – grupa Ewy Kabsy za sztukę „La boite des crayons”
3 miejsce – grupa Agnieszki Marciniak za ” Alice et autres merveilles”
W kategorii NAJLEPSZY AKTOR
Krystian PAPUGA (w kategorii liceum)
Mateusz PIETRZAK (w kategorii szkoła podstawowa)
Poziom wykonawców piosenek był bardzo wysoki i jury miało niełatwe zadanie. Najpopularniejszą piosenką okazał się utwór „Voilà” śpiewany oryginalnie przez Barbarę Pravi. Warto na przyszłość wziąć pod uwagę przy wyborze piosenki finałowej jedno z kryteriów oceny jakim jest oryginalość. Piosenka wybrana przez 5 wykonawców niestety zawsze będzie oceniana bardziej krytycznie niż utwory rzadko prezentowane na scenie.
Gratulujemy wszystkim laureatom naszego festiwalu i przypominamy uczniom szkół podstawowych, iż zajęcie miejsca punktowanego liczy się dodatkowo (3pkt.) jako osiągnięcie na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej zgodnie z wytycznymi kuratorium oświaty i wychowania w Warszawie. Podstawą do uznania tego osiągnięcia jest „Wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty i inne podmioty działające na terenie szkoły – 2024” załącznik nr 1 (nasz festiwal widnieje w nim na pozycji 21).
Jednocześnie pragniemy serdecznie podziękować wszystkim nauczycielom, którzy przygotowali swoich uczniów do udziału w festiwalu, a szczególnie pani Ince Serdakowskiej-Słowik, której zespół już po raz drugi zdobył pierwsze miejsce w kategorii TEATR na naszym festiwalu. Gratulujemy również rodzicom laureatów, którzy licznie przybyli do Bielańskiego Ośrodka Kultury aby zobaczyć swoje dzieci na scenie.
Składamy serdeczne podziękowania pani Justynie Gębskiej i panu Piotrowi Litwińcowi z Bielańskiego Ośrodka Kultury, bez których pomocy nasz festiwal nie doszedłby do skutku. Dziękujemy również wydawcom: Hachette, Draco, ELI i Bookland, którzy zorganizowali kiermasz nowości francuskich w trakcie festiwalu i sponsorowali nagrody dla najlepszych wykonawców i nauczycieli. Dziękujemy naszym drogim sponsorom z Ambasady Francji, Lycée Français, wydawnictwu Ettoi, Plac Francuski, Klett, Nowela i Edukator oraz cukierni ” Ptyś i marzenia” za pyszne tarteletki, które umiliły nam przerwy.
Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom, przede wszystkim tym spoza Warszawy! Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie!
Organizatorki Festiwalu:
Agnieszka Spisacka-Kraciuk (prezes sekcji warszawskiej „PROF-EUROPE”)
Anna Grzegorowska (prezes honorowa sekcji warszawskiej „PROF-EUROPE i członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia „PROF-EUROPE”)