Francuski w sztuce – festiwal Prof-Europe zyskuje na popularności!


3 czerwca 2023, w Białołęckim Ośrodku Kultury, warszawski oddział stowarzyszenia „Prof-Europe” po raz kolejny zorganizował Festiwal Francuskiej Poezji, Piosenki i Teatru „PROF-EUROPE”.

W pierwszym etapie uczestnicy wysyłali nagrania swoich prezentacji, a na ich podstawie, jury w składzie: p. Anna Grzegorowska – prezes honorowy warszawskiego oddziału Stowarzyszenia „Prof-Europe”, p. Małgorzata Chojnacka – wykładowca w Centrum Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych i Edukacji Europejskiej Uniwersytetu Warszawskiego i kierownik Praktyk w UKKNJF UW, członek zarządu oddziału warszawskiego, p.  Richard Sorbet – wykładowca UMCS, organizator licznych festiwali francuskojęzycznych, p. Anna Proń-Adamska – nauczycielka j. francuskiego w Liceum Francuskim w Warszawie, oraz p. Agnieszka Spisacka-Kraciuk – prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia „Prof-Europe”, wyłoniło artystów, którzy dostali się do finału w swojej kategorii. Następnie, już przed publicznością oraz jury, do którego dołączyła p. Sylvie Maury – przedstawicielka Ambasady Francji, attachée ds. współpracy językowej w Instytucie Francuskim, finaliści powalczyli o miejsca na podium.

Dzięki staraniom naszej pani prezes honorowej, Annie Grzegorowskiej oraz członkom zarządu oddziału warszawskiego, od 2022 roku Festiwal jest wpisany na listę konkursów kuratoryjnych, co oznacza, że uczniowie szkół podstawowych za zajęcie pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca, mogą otrzymać dwa dodatkowe punkty na świadectwie.

Ponadto, całość uświetnił koncert Justyny Bacz, która wprowadziła nas w cudowny świat francuskiej muzyki.

Każdego roku poziom, jaki prezentują uczniowie, oraz zaangażowanie nauczycieli języka francuskiego, którzy podejmują się przygotowania swoich uczniów do tego wydarzenia, przerasta nasze oczekiwania i utwierdza w przekonaniu, że język francuski w Polsce „ma się coraz lepiej”.

 

Przedstawiamy listę zwycięzców:

KATEGORIA- PIOSENKA

1 miejsce (ex-aequo)

Barbara Gacek ” Si j’étais là”

2 miejsce

Alicja Kundzierewicz „Je suis malade”

3 miejsce

Natalia Romanowska „Paris”

 

NAGRODA SPECJALNA  ufundowana przez Lycée Français

Janina Dziomdziora „Y’a d’la joie”

Julia Rańda „Tout l’univers”

WYRÓŻNIENIE

Julia Raś ” Ma philosophie”

Kinga Kudła „Aimer c’est tout donner”

 

KATEGORIA- POEZJA

1 miejsce

Piotr Zioło „La Cigale et la Fourmi”

2 miejsce

Mateusz Zalewski „Pour faire le portrait d’un oiseau”

3 miejsce

Oliver Spinek „Aimons toujours, aimons encore”

WYRÓŻNIENIE

Marta Leroy ” Le cancre”

 

KATEGORIA- TEATR

1 MIEJSCE

„Cendrillon” MDK Aleksandrów Łódzki  Przygotowanie: Inka Serdakowska-Słowik

2 MIEJSCE

„Le croque-monsieur” SP nr 12 Przygotowanie::Ewa Kabsa

3 MIEJSCE

„Le chat botté” CVLO im. Z.Herberta Przygotowanie: Aleksandra Poprawska i Renata Sikorska

 

NAJLEPSZY AKTOR

Krystian Papuga  w roli Meastro

Roman Sydorczuk w roli Chat Botté

 

NAJLEPSZA AKTORKA

Emilia Thebline w roli wróżki

 

Podobnie, jak w poprzednich latach, tym razem także mogliśmy się cieszyć ogromnym wsparciem osób i instytucji. W tym miejscu, składamy podziękowania wydawnictwom Hachette FLE, WSiP, Draco, Klett, PWN, Edukator, Nowela, Księgarni Plan Francuski, za publikacje, książki i wiele atrakcyjnych gadżetów, Kasi Sokołowskiej, artystce za nagrody w postaci kilku egzemplarzy jej ostatniej płyty „Hérissons et Papillons”, Szydłowiance Śliwce w czekoladzie za ogromne pudło ich przysmaku, przedsiębiorstwu Sad Sandomierski sp. z o.o. za ogromną ilość ich przepysznych soków, Lyofood za dwa kartony produktów liofilizowanych.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za Wasz entuzjazm, Wasze uśmiechy, sumienne przygotowanie do występów i stworzenie tej niepowtarzalnej atmosfery!

Do zobaczenia za rok!

Agnieszka Spisacka-Kraciuk